Monday, January 9, 2012

RATES & UNIT RATE

Today in class we continued to talk about ratios but applied them to sentence problems. The following are all the slides from today's class.


We answered this in class before we discussed how tosolve the problems.
Most of us know how to solve these problems without realizing.
75 dollars              = ________ dollars
15 hamburgers                  1 hamburger
Treating this just like equivalent ratios, we divided both sides by 15 to find
out that each hamburger cost $5.

We answered this in class before we discussed how tosolve the problems.
Most of us know how to solve these problems without realizing.
From the first sentence the rate can be found.
7 hours    =  35 hours
4 lawns                 lawn
Again treating this just like equivalent ratios we multiplied the numerator
and denominator by 5 to get 20 lawns.

A comparison of 2 quatities.





This worksheet was handed out in class and will be added shortly.


1 comment:

  1. whatever this is Ashley like...........T.F

    ReplyDelete